انواع نهال انجیر

ارقام نهال انجیر زرد سیاه ، زرد ، گلابی ، میسیشن، سه فصل . . .

انجیر-سه-فصل

انجیر سه فصل

انجیر-گلابی

انجیر گلابی

انجیر-زرد

انجیر زرد

کاشت نهال انجیر

قبل از کاشت درخت انجیر باید خاک آنرا پس از کود پاشی سطحی (مقدار کود موردنیاز ۸۰ کیلو ازت به صورت ,N 50 کیلو فسفر به صورت P2O5 و ۵۰ کیلو کود پتاسه به صورت K2O در هر هکتار توصیه می شود).شخم عمیق زد. آنگاه چاله هایی که نهالها در آنها باید کاشته شوند به طول ۵۰ و عرض ۵۰ و عمق ۵۰ سانتی متر کنده ، نهالها را داخلشان کاشت. هنگام ریختن خاک به داخل چاله ها مقداری کود فسفره نیز با آن مخلوط کرد. فاصله ها مطابق قدرت نهایی درختها محاسبه می شوند. برای درختان قوی و پر رشد فواصل ۱۲ متری در نظر گرفته و برای درختان نسبتاً ضعیف تر فواصل تا ۶ متر نیز در نظر گرفته می شود. طرز کاشت درختان مربع یا مستطیل روی خطوط مستقیم توصیه می شود هنگام کاشت نهالها مقداری از ریشه هایشان را قطعه می کنند. زمین را خوب شخم زده و نرم کرده برای کاشت آماده می کنند در ماههای اول پس از کاشت نهالها باید سعی کرد که خاک همیشه مرطوب باشد. البته مقصود فقط مرطوب بودن است خیس نگهداشتن زمین به نهالها صدمه میزند.ایجاد بادشکن به رشد نهالها می تواند کمک کند. در سالهای اول اغلب نهالهای انجیر به یک قیم نیاز دارند. نهالها را معمولاً در زمان خواب زمستانی می کارند چون خطر خشک شدنشان از هر زمان دیگر کمتر است. درختان کاشته شده ۵ تا ۷ سال بعد اولین محصول قابل توجه را می دهند. کاشت نهالها بایداواخر زمستان یا اوایل بهار و قبل از جوانه زدن صورت پذیرد ولی امروزه ترتیب نهالها در گلدانهای پلاستیکی کاشت آنها را در هر زمان ممکن ساخته است.

داشت

آبیاری نهالهای انجیر در سال اول باید به صورتی منظم انجام گیرد. کمبود باران را همیشه به کمک آبیاری باید جبران نمود. از دیگر مراقبتها هرس است. هدف از هرس درخت انجیر تقویت قدرت بازدهی آنها و ایجاد تعادل فیزیولوژیکی بین رشد شاخه ها از یک طرف و تولید میوه هایشان از طرف دیگر است هرس شاخه های امسال به طول چند سانتی متر باعث می شود که هر شاخه سال بعد تعدادی شاخه های جانبی بوجود آورد روی همین شاخه های جانبی است که گل ها و بعدش میوه ها تشکیل می شوند برای درختان انجیر بلند تنه اصلی را معمولاَ ۳۰ تا ۹۰ سانتی متر حساب کرده و برای هر درخت ۳ تا۴ شاخه اصلی را گذاشته بقیه را قطع می کنند. مبارزه آفات از دیگر مراقبتها می باشد مهمترین انگلهای درخت انجیر حشرات سپردار می اشد که بوسیله سموم روغنی مثل ترکیبات آلی فسفره که اثراتشان سیستمی باشد با آنها مبارزه می شود. از دیگر انگلهای تنه و چوب های درخت عبارتند از : Hypoborus Ficus و همچنین Batoceron rufonacula می باشند که ساده ترین راه مبارزه با‌ آنها قطع شاخه های خشک و سوزاندن آنهاست.

برداشت

درخت انجیر در سال دوم یا سوم پس از کاشت اولین میوه هایش را می دهد و در ۵ تا ۷ سالگی به حداکثر باردهی می رسد. مقدار محصول انواع مختلف و همچنین مناطق متفاوت با یکدیگر فرق دارد. محصول سالیانه هر هکتار انجیر کاری در باغهای خوب و در زمانی که درختهای آن در حداکثر باردهی هستند بین ۱۵ تا ۲۰ تن انجیر تازه بوده که این خود معادل ۴ تا ۵ تن انجیر خشک است. زمان باردهی در انجیرهای سه وقته چند ماه (نیمه دوم خرداد تا نیمه اول شهریور) طول می کشد. زمان معین چندین میوه ها مطابق با هدفی است که در نظر داریم. اگر هدف فرستادن محصول تازه باشد باید میوه ها رسیده و رنگ ویژه خود را گرفته ولی آنقدر سفت باشد که حمل و نقل را تحمل کنند. ولی اگر هدف خشک کردن انجیر باشد باید آنها را روی درخت گذاشت تا کاملاَ برسند سپس آنها را چیده و در هوای آفتابی و یا به وسیله ماشین های ویژه هوای داغ خشک کرد.
غالب جنگلهای نواحی شمالی ایران و سواحل دریای خزر – در آستارا، مازندران ، آذربایجان کلیبر، اهر (در ۱۲۰۰ متری) اصفهان، جنوب ایران، شیراز (۱۶۰۰ تا ۲۰۰۰ متری) کازرون ، دالکی ، کوه سیوند، خوزستان ، خراسان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید