توصیه های مهم در باغبانی

برای داشتن گیاهانی شاداب و سر حال رعایت موارد زیر ضروری می باشد :

۱ – نسبت به حذف علفهای هرز همواره اقدام نمایید زیرا این علف های هرز رقیب گیاه اصلی در استفاده از امکاناتی همچون نور ، غذا ، آب بوده و باعث نابودی گیاه اصلی می شوند.

۲ – یکی از روشهای از بین بردن پوسته سخت بعضی از بذرها ، استفاده از اسید می باشد. دقت نمایید که از غلظت های بسیار کم استفاده شود و همچنین بذرها را پس از قرار گرفتن در اسید و قبل از کاشت حتما به خوبی با آب بشویید.

۳ – بر اثر تغذیه گیاهان ، به مرور عناصر نامطلوبی که کتر مورد استفاده گیاه می باشد در خاک انباشته می شود که بهتر است هر از چند گاهی با غرقاب نمودن خاک ، این مواد زاید را از محدوده ی ریشه ی گیاه دور نمایید.

۴ – مواد براق کننده باعث مسدود شدن منافذ حیاتی گیاه شده و در نتیجه رشد آن را با اشکال روبرو می سازند ، لذا بهتر است تا حد امکان کمتر از آنها استفاده نمایید.

۵ – بهتر است برای جریان یافتن هوا در محدوده ی داخلی گیاه، بخش درونی گیاهان پر پشت را هرس نمایید.

۶ – هنگام هرس، ابتدا باید شاخه های بیمار و خشک را از بین ببرید و سپس باقی گیاه راهمان طور که در نظر دارید ، هرس نمایید.

۷ – یکی از حساس ترین مواقع ، زمان خرید گیاه از مراکز تولید است ، رنگ ، اندازه ، سالم بودن برگها و ساقه ، عدم وجود حاشیه های سوخته در برگ و نقاط قهوه ای بر روی آن ، کم رنگی و بی حالی برگ ، همه و همه از علائم خطرناکی است که هنگام خرید باید به آن توجه نمایید.

۸ – هنگام انتقال گیاه از محیطی به حیط دیگر ، چنانچه شرایط دو محیط نسبت به یکدیگر تغییر فاحشی داشته باشد گیاه را کم کم به محیط دوم سازگار نمود.

۹ – تا حد امکان گیاه را در هوای بسیار سرد و بسیار گرم جابجا نکنید و اگر مجبور به این کار شدید حتما از محفظه های خاص استفاده کنید ، البته در مورد گیاهان بزرگتر این کار را می توان با کشیدن پلاستیک بر روی آنها انجام داد.

۱۰ – در شرایط کمبود نور بسیاری از گیاهانی که دارای برگ ابلق می باشند ، برگهایشان به رنگ سبز تغییر رنگ می دهد.

۱۱ – برای غبارپاشی بهترین زمان صبح و عصر می باشد که بهتر است در سایه انجام گیرد.

۱۲ – گاهی اوقات که گیاه دچار کم آبی شدید شده و حالتی همچون پژمردگی را به شدت نشان می دهد باید گلدان یا ظرف حاوی گیاه را به مدت ۱۵ دقیقه در تشت آب قرار دهید تا کاملا سیراب شود.

۱۳ – قلمه ها را از اندام هوایی بدون گل یا بدون جوانهگل انتخاب کنید ، زیرا قلمه های گلدار انرژی را به سوی اندام های زایشی هدایت کرده و در نتیجه ریشه دهی کند می گردد.

۱۴ – هنگام قلمه گیری بهتر است حداقل یک گره در نزدیکی انتهای قلمه وجود داشته باشد زیرا اغلب ریشه ها ابتدا در محل گره ها تشکیل می شوند

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید