راههای مقابله با تنش کم آبی

خشک شدن هال سال اول کاشت

♦️مبارزه با علفهای هرز یکساله و چند ساله بصورت مکانیکی و ریختن بقایای خشک شده آنها در پای بوته ها و وسط ردیف ها بعنوان مالچ طبیعی،جهت کاهش میزان تبخیر از سطح خاک توصیه می شود.
♦️مبارزه با آفات، مخصوصاً آفات مکنده که با مکش شیره گیاهی علاوه بر ضعف عمومی گیاه موجب کاهش آب گیاه خواهند شد ، مانند زنجره مو که در دمای بالا و شرایط خشکی حدود ۵۰- ۴۰% خسارت وارد می کند و تریپس نیز باعث گسترش بیماری های ویروسی خواهد گردید،لذا جدی گرفتن مبارزه و کنترل اصولی آفات طبق توصیه های مدیریت حفظ نباتات بنوعی در مقابله با کم آبی نیز ضروری می باشد.
♦️با توجه به کمبود رطوبت در خاک ،از نگهداری زیاد شاخه های بارده و مصرف کننده در روی بوته های انگور با عملیات هرس اول فصل رشد ، خودداری شود و هرس به نحو و اندازه ای اعمال شود که توانایی تامین آب مورد نیاز شاخ و برگ و خوشه های میوه را داشته باشد.در غیر اینصورت گیاهسوزی پیش خواهد آمد.
♦️در زمان هرس تابستانه نیز دقت شود که فقط شاخ و برگهای اضافی را حذف و از بازکردن بیش از حد روی خوشه ها خودداری شود زیرا که حرارت زیاد تابش آفتاب به علت کمبود رطوبت خاک و کمبود رطوبت هوا، باعث سوختن میوه ها خواهد گردید و میوه ها بازار پسندی خود را ازدست خواهند داد.کانال انگور خیری.
♦️علاوه بر استفاده از کودهای مورد نیاز انگور،مصرف سولفات پتاسیم به میزان ۱۵۰ گرم و کود حیوانی به میزان ۷/۵ کیلوگرم برای هر اصله درختچه با رشد و باردهی معمولی،جهت افزایش مقاومت به خشکی و بالا بردن ظرفیت نگهداری آب در خاک کاملاً مفید خواهد بود.
♦️در شرایط کم آبی کاهش میزان میوه به طرق تنک کردن خوشه ها جهت کاهش نیاز آبی مفید می باشد که در زمان ظهور خوشه ها انجام می گیرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید