راههای کنترل و حتی پیشگیری خسارت انواع آفات و بیماریها

 

۱. هرس درختان و حذف شاخه های آلوده و خارج کردن شاخه ها از باغ و یا سوزاندن آنها(بسیاری از باغداران چوب های هرس را بدای سوزاندن در مواقع تفریح و حتی پرچین و حصار درست کردن و یا هیزم در باغ انباشته می کنند که کار بسیار غیر اصولی است)
۲. استفاده از چسب هرس بلافاصله پس از برش شاخه ها.
۳. جمع آوری برگها و میوه های پوسیده کف باغ (برگها و میوه ها بهترین محل برای زمستان گذرانی آفات زمستان گذران می باشد)
۴. اصلاح وضعیت آبیاری باغ که اکثرا بصورت سنتی و کرت های پهن و بزرگ می باشد به جوی های باریک تر و بهتر از آن تبدیل به آبیاری قطره ای.
۵. خاکدهی پای درخت بطوری که آب با تنه اصلی درخت ها تماس نداشته باشد زیرا باعث بیماری پوسیدگی طوقه و مرگ تدریجی درخت می شود.
۶. سمپاشی به موقع برای مبارزه با آفات و بیماریها
۷. تکرار سمپاشی ها در زمان مشخص اگر بصورت دوره ای سمپاشی باید تکرار شود.
۸. حذف علف های هرز کف باغ.
۹. شخم و یا پابیل کردن کف باغ و اطراف تنه اصلی و هوا دهی به ریشه.(زیر و رو کردن خاک در زمستان موجب می شود بسیاری از آفات مانند کرم سفید ریشه به سطح خاک منتقل شوند و بدون استفاده از سم بطور طبیعی از بین می روند.

 

نکته بسیار مهم

در مناطقی که خطر سرمای بهاره وجود دارد می توانید روغن ولک را دیرتر استفاده کنید. بعنوان مثال زمانی که در اواسط اسفند ماه دمای هوا بالا میرود و هوا گرم می شود گلها ناخواسته زودتر از موعد باز می شوند در این زمان می توانید قبل از باز شدن گلها(متورم شده اند) از روغن ولک استفاده کنید یعنی سم زمستانه را نگه دارید و زمانیکه گلها در زمان نامناسب در حال باز شدن هستند سمپاشی کنید این کار باعث میشود باز شدن کامل گلها به تعویق بیفتد و حداقل دو هفته دیرتر باز شوند و خطر سرمازدگی کاهش می یابد.
این کار در مناطق مختلف انجام شده است و بسیار موثر بوده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید