روش های طرز تهیه آفت کش های طبیعی

استفاده از روغن برای درست کردن آفت کش های طبیعی:

از یک صابون ظرف شویی مایع ملایم استفاده کنید.از صابون های معطر آنتی باکتریال(ضد باکتری) و دیگر صابون های تخصصی استفاده نکنید زیرا ممکن است به گیاهان شما آسیب برسانند. یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را با یک فنجان روغن پخت و پز در یک کاسه مخلوط کنید.
از روغن کانولا یا روغن های گیاهی استفاده کنید. ۱۲ میلی لیتر (۲/۵ قاشق چایی خوری) از این ترکیب را به یک فنجان آب اضافه کنید و آن را به خوبی مخلوط کنید. ترکیب جدید و باقی مانده ترکیب قبلی را به درون یک آب پاش بریزید و با هم مخلوط کنید.
آفت کش را روی بخش کوچکی از گیاه امتحان کنید. با این کار مطمئن می شوید که آسیب بیشتری به گیاه وارد نمی شود. اگر قسمتی از گیاه که آفت کش را روی آن امتحان کرده اید پژمرده شد و یا تغییر رنگ داد از صابون های معمولی دیگر برای درست کردن این آفت کش استفاده کنید.
در صورتی که گیاه به این آفت کش حساسیت نداشت آن را به کل گیاه خصوصا زیر برگ ها اسپری کنید . بر نقاطی که حشره تخم گذاری کرده است تمرکز کنید زیرا این آفت کش تخم حشرات و حشرات نابالغ را خیلی سریع از بین می برد.

 

استفاده از پوست تخم‌ مرغ برای درست کردن آفت کش های طبیعی و کنترل آفتها:

قبل از خرد کردن پوست تخم مرغ‌ها اجازه دهید حسابی خشک شوند. پوسته‌ی تخم مرغ‌ها را را با ساطور غذا یا خردکننده‌ی دانه‌های قهوه خرد کنید تا به صورت پودر در بیایند. با این دستگاه می‌توان به خوبی پوسته‌های تخم مرغ را خرد کرد.
زمانی که از خرد کننده‌ی غذا استفاده می‌کنم قطعاتی بزرگ‌تر از زمانی که از قهوه خرد کن استفاده می‌کنم بدست می‌اورم. این قطعات هم خوب هستند ولی من پودر رابیشتر ترجیح می‌دهم زیرا بهتر به سوسک می‌چسبد.
بعد از اینکه پوسته‌ی تخم مرغ‌ها آسیاب شدند می‌توانید آن‌ها را مستقیما برای استفاده به باغ بیاورید. برای استفاده از پوسته‌ی تخم مرغ‌ها به عنوان آفت کش باید پودر پوسته را مستقیما روی سوسک‌ها بریزید. با این‌کار سوسک‌ها شروع به بخود پیچیدن می‌کنند و شاید آن‌ها را سریعا نکشد اما در طول زمان حتما خواهد کشت.
برای کنترل دائمی سوسک‌ها پودر پوسته تخم مرغ را روی برگ گیاهانی که بیشترین آسیب را دیده‌اند بپاشید. این پودر باعث دور کردن آفت‌ها می‌شود. البته در استفاده از آن مراقب باشید زیرا این پودر هر سوسکی حتی انواع مفیده آن را خواهد کشت به همین دلیل بهتر است که پوسته تخم مرغ را به طور مستقیم بر روی آفات خاصی که می خواهید کنترل کنید، بپاشید.

برای کنترل حلزون‌ها و سوسک‌ها پودر پوسته تخم مرغ را در اطراف پایه‌ی گیاه بپاشید. بعد از یک باران سنگین، پودر پوسته تخم مرغ را اطراف گیاهان مورد نظرتان دوباره استفاده کنید. پودر تخم مرغ را در مکان خشک نگهداری کنید.

پوسته‌های تخم مرغ برای سلامتی باغ عالی هستند و به خاک کلسیم اضافه می‌کنند و مزایای بسیار دیگری هم دارد که اگر بدانید تعجب خواهید کرد که مردم چرا پوسته‌ی تخم مرغ‌ها را دور می‌ریزند. اگر به پوسته‌ی تخم مرغ دسترسی ندارید می‌توانید آن را خریداری کنید.

 

استفاده از اسپری فلفلی برای درست کردن آفت کش های طبیعی

این افشانه برای حفاظت از گلها و سبزیجات شماست و به دفع آهو، گوزن،خرگوش و سایر آفات کمک می‎کند. توجه کنید که استفاده از این اسپری ممکن است طعم تندی روی میوه‎های گیاه شما به جای بگذارد.
موار لازم برای تهیه اسپری فلفل: ۶ عدد فلفل تند،۲ فنجان آب،۱ لیتر آب
(توجه شود که هر چقدر فلفل‎ها تندتر باشند بهتر است)
فلفل‎های تند را با ۲ فنجان آب مخلوط کنید. به مدت ۱ تا ۲ دقیقه با سرعت بالا مواد را مخلوط کنید. مخلوط را در یک ظرف ریخته و بگذارید تا یک روز بماند. مایع را درون یک پارچه‎ی نخی نازک بریزید و صاف کنید.
مایع صاف شده را با حدود ۱ لیتر آب مخلوط کنید. به تمام گیاه خود مخلوط را اسپری کنید(اگر باران بارید، بعد از باران دوباره مایع را اسپری کنید). پس از یک هفته دوباره مایع را به گیاه خود بپاشید و هفته بعد نیز این کار را دوباره تکرار کنید.

 

استفاده از آب تنباکو برای درست کردن آفت کشهای طبیعی

یک فنجان تنباکو را با ۴ لیتر آب مخلوط کنید. تنباکو برای مبارزه با شته گیاهان آپارتمانی ،کرم ها و هزارپا مفید است ولی برای گیاهانی مثل فلفل، گوجه، بادمجان یا دیگر اعضای این خانواده مضر است. ترکیب را به مدت ۲۴ ساعت در یک مکان آفتابی یا در یک مکان گرم قرار دهید.

رنگ ترکیب را چک کنید. درحالت مطلوب، این آفت کش خانگی به رنگ چای کمرنگ باید باشد. اگر بیش از حد تیره شد آن را با آب رقیق کنید و اگر خیلی کمرنگ به نظر می رسید آن را چند ساعت اضافه تر در آفتاب قرار دهید. سه قاشق غذاخوری صابون ظرفشویی مایع را به این ترکیب اضافه کنید و کاملا آن را مخلوط کنید.

ترکیب را یه یک آبپاش منتقل کنید. ترکیب داخل آب پاش را یک بار دیگر تکان دهید تا بهتر مخلوط شوند. آفت کش را روی قسمت های آلوده گیاه اسپری کنید و همچنین می توانید آن را روی قسمت هایی از گیاه که در وضعیت خوبی هستند نیز اسپری کنید.

 

ساخت حشره کش گیاهی از اسپری آب گوجه فرنگی برای درست کردن آفت کشهای طبیعی

راهکاری مناسب برای کنترل شته‎ها و سایر حشرات از طریق سموم حشره کش گیاهی :

مواد لازم: ۲ فنجان برگ و ساقه‎ی گیاه گوجه فرنگی، ۱ لیتر آب

۲ فنجان برگ و ساقه ی گیاه گوجه فرنگی را در غذا ساز بریزید. ۲ فنجان آب را نیز اضافه کنید.
مواد را به مدت ۲ دقیقه مخلوط کنید. سپس مخلوط را در یک ظرف جداگانه ریخته و بگذارید ۱ روز بماند. پس از یک روز مخلوط را در یک ظرف جداگانه ریخته و صاف کنید. مایع صاف شده را با ۱ لیتر آب اضافه کنید.
این مایع برای گل رز و سایر گیاهان که مورد تهاجم شته قرار گرفته‎اند بسیار مفید است.
🔻نکته: گل‎های جعفری نیز جزو گیاهانی هستند که معمولاً برای دفع آفات استفاده می‎شوند. می‎توانید ساقه و برگ آن‎ها را در مخلوط کن بریزید و مخلوط کنید و سپس بگذارید مخلوط‎تان در ظرفی تا یک روز بماند. بعد از صاف کردن و رقیق کردن با آب به گیاه اسپری کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید