سفیدک سطحی مو (انگور)

Uncinula necator

در مناطق مختلف کشور سفیدک سطحی یا سفیدک حقیقی مو به اسامی محلی گوناگون سیابور،بادزدگی، گردزدگی ، شته ، شفته ، گردابی، چر، دردک، آق، و غیره گفته میشود.

این بیماری به سه طریق خسارت میزند:

حبه های انگور را کثیف و چرکین و ترک خورده و نامرغوب می کند و این محصول در
بازار به قیمت ناچیزی به فروش می رسد .

موستانی که مثلا باید یک تن انگور بدهد در اثر ابتلای سفیدک ۱۰۰ کیلوگرم میدهد.

مو را ضعیف نموده و از رشد مو جلوگیری میکند

گاهی اوقات خسارت سفیدک به حدی است که انگور قابل چیدن و فروختن نیست و حتی ممکن است خسارت آن به حدی باشد که حتی یک خوشه برای خوردن باقی نگذارد .

علائم بیماری:

قارچ عامل بیماری می توانند روی تمام قسمت ها ی جوان و سبز مو اعم از برگ ، ساقه ، پیچک ، گل و میوه ظاهر شود .
ولی مشخص ترین علائم روی سطح فوقانی برگ ظاهر میشود . پودر سفید در دو طرف برگهای جوان ایجاد میشود و در موقعی که برگ ها به شدت مورد حمله باشد در شرائط گرم و خشک به طرف بالا لوله میشوند.
برگها مبتلا در تابستان قهوه ای شده و نابهنگام خزان می کند . نظیر همین لکه ها و نقاط روی ساقه های جوان ، نیز تشکیل شده و بعدا” لکه ها تغییر رنگ داده و سرانجام در پاییز به رنگ قهوه ای متمایل به سیاه در می آید این شاخه ها را در موقع زمستان به سهولت میتوان از ساقه های سالم تمیز داد.
اگر به خوشه های گل حمله کند ، گلها بدون تلقیح مانده و می ریزند واین نوع آلودگی اولیه کمتراتفاق می افتد. میوه نیز مورد حمله واقع میشود و یک گرد سفید خاکستری رنگی تمام حبه را در بر میگیرد.

اگر میوه قبل از رسیدن مبتلا گردد به رشد طبیعی خود نرسیده ترش مانده وبعد نیز می ترکد ،غورها را پودری سفید در بر میگیرد وبعد میریزد و اگر باقی بماند ترک طولی و عرضی می خورد و دانه به خارج راه می یابد.

عامل بیماری:

این قارچ از رده آسکومیست است که مرحله جنسی آن Uncinula necator وشکل کنیدی دار آن به نام Oidium tuckeri نامیده میشود.
قارچ عامل سفیدک سطحی مو زمستان را به صورت میسلیوم در داخل جوانه ها به سر برده و در اوائل بهار بیماری رشد نموده و ایجاد کنیدیوفور و کنیدی کرده و بدینوسیله بیماری از سالی به سال دیگر انتشار می یابد.

کنیدی ها نیز ممکن است در زمستان زنده باقی بمانند و موجب انتقال بیماری در سال آینده شوند.با انکه زارعین سرمای زمستانه و برف و یخبندان را برای دفع حشرات و امراض قارچی موهبت الهی می دانند ولی تجربه ثابت می کند که سرمای سخت زمستان مانع ظهور سفیدک مو در سال بعد نمی شود .

وزش باد و رطوبت هوا نیز در انتشار و جوانه زدن کنیدی های قارچ تاثیر دارد و با آنکه در اکثر نقاط کشور که دارای میزان بارندگی متفاوت در بهار هستند شیوع دارد .

مبارزه:
در بیماری گیاهی مبارزه مشکل بوده . عملیات زراعی از قبیل هرس شاخه ها و سوزاندن آنها و بیل زدن پس از ریزش برگ ها و
مدفون نمودن برگ های آلوده در خاک و کاشت مو به طریقی که امکان تهویه برای بوته ها وجود داشته باشد از شدت بیماری می کاهد .

بهترین زمان مبارزه زمانی است که هنوز میسلیوم ها جایگزین نشده اند.پس باید پیشگیری کرد.

برای مبارزه شیمیایی موثر ترین راه گرد پاشی با گوگرد یا گرد گوگرد حداکثر به مقدار ۱۲۰ کیلو گرم و به طور متوسط ۶۰ تا ۹۰ کیلو گرم در سه نوبت در هکتار می باشد مصرف گل گوگرد در شرایط گرم موثر واقع میشود.

گرد پاشی با گوگرد را در سه نوبت علیه سفیدک سطحی مو توصیه میکنند:

نوبت اول: وقتی که جوانه ها تازه باز شده است ، یعنی وقتی که تقریبا” ۱۰ الی ۴ برگ جوان روی شاخه ها ظاهر شده باشد . در این نوبت به طور متوسط ۱۵ کیلو گل گوگرد مصرف میشود.

نوبت دوم : این مرحله وقتی است که انگور در حال گل کردن است . در این مرحله حدود ۳۰ کیلو در هکتار پاشیده می شود.

نوبت سوم : وقتی که غوره ها تازه ترش شده یعنی حدود ۱۵تا ۲۰ روز بعد از نوبت دوم ، دراین مرحله حدود ۴۵ کیلو در هکتار پاشیده میشود.

نباید تصور کرد که در مواقع دیگر گوگرد پاشی بی فایده است.بلکه از زمانی که جوانه شروع به باز شدن می نماید تا وقتی که انگور کاملا شیرین نشده پاشیدن گوگرد ممکن و مفید است .

مقدار مصرفی گوگرد بستگی به انبوهی بوته ها در هکتار و رشد انها دارد .برای گوگرد پاشی نباید منتظر بروز علائم بیماری بود.

از سمهای دیگر مثل کاراتان (دینوکارپ) یک در هزار و توپاس و تریمیدال به نسبت یک در هزار میتوان علیه سفیدک سطحی استفاده کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید