شته مومی سیب

شته مومی سیب (Wooly aphid) یا شته خونی سیب از خانواده Eroisomatidae است که ریشه این خانواده در لاتین به معنی پشمالومیباشد.شته مومی سیب از آفات عمومی و در حال رشد درختان سیب است که در همه کشورها وجود دارد.این شته باعث کاهش رشد درختان و آلودگی ظاهری میوه ها میشود.حشرات هم به شاخه ها و هم به طوقه درختان حمله میکنند.کولنی شته ها در بهار بر روی شاخه هابه خصوص در اطراف زخمهای حاصله از هرس فعالیت خود را آغاز کرده و با ایجاد گال روی بافت گیاه ،بر روی آنها تغذیه میکند. شته مومی به عنوان ناقل بیماریهای ویروسی از آفات عمومی و اقتصادی سیب به شمار میرود.

مشخصات ظاهری شته مومی سیب:

بدن قرمز رنگ دارد که با پوشش پشمی سفید رنگی پوشیده شده است.اکثر شته دارای کورنیکول که به صورت دو برامدگی در عقب شکم نمایان است،اما در این گونه کورنیکول وجود ندارد.شاخک پنج بندی و گاهی اوقات تا ۶ بند هم میرسد.رگبالها دارای رگبندی چند شاخه ای و نرها فاقد بال هستند.

چرخه زندگی:

مراحل رشدی شته ابتدا بر روی گل ،میوه و بعد از در روی قسمتهای علفی در حال رشد درخت سیب میباشد. کولنی شته در طول زمستان با زندگی در ریشه های گیاه و یا در داخل شکاف پوست به زندگی خود ادامه میدهد.این شته ها فقط قادرند تولید ماده های نابارور و تخم کنند.تخمها معمولا دوام چندانی ندارند و تفریخ نمیشوند.هر ماده میتواند بیش از ۱۰۰ پوره تولید کند که در سال ۱۲-۱۰ نسل دارند(امریکا و اروپا).پوره های سن اول بسیار متحرک هستند و از جمعیت های شلوغ خود مجددا تولید کولنی میکنند.

گیاهان میزبان:

میزبان اصلی آن درخت نارون آمریکایی Ulmas lanigerum میباشد.در مناطقی که میزبان اول وجود داشته باشد چرخه خود را در روی هر دو میبزبان سیب و نارون کامل میکند.اما در ایران به دلیل نبود نارون آمریکایی تقریبا در تمام مدت سال روی میزبان دوم (درختان دانه دار) که اغلب شامل سیب و گلابی و زالزالک است سپری میکند.

خسارت:

شته مومی هم در قسمتهای هوایی و هم زمینی سیب فعالیت دارد.این شته از برگ تغذیه نمیکند.کولنی شته به صورت توده سفید رنگ روی تنه و پوست وشاخه های سیب میتوانند باعث تغییر شکل ،جوش یا تاول و غده های سرطانی مانند شوند.ترکیبات بزاق شته برای درختان سمی است و تا حد زیادی مسئول خسارات ناشی از شته به شمار میروند.گالهی قسمتهای هوایی گاهی تا به اندازه یک گردو هم میرسد.وجود کولنی روی ریشه هم باعث تولید گال روی ریشه و به وجود آمدن آلودگی های ثانویه میشود.شته مومی با اختلال در آوندهای چوب و ریشه و عدم انتقال آب باعث کاهش رشد درختان سیب میشود.رسوب عسلک کولنی شته ها روی میوه و شاخه های مجاور از علایم خسارات است.و در ضمن آسیب به درختان جوان بسیار شدید تر است.

پیشگیری و مدیریت

کنترل زراعی:

شته مومی سیب چون مکان‌های سایه‌دار را ترجیح می‌دهد لذا در باغات سیب از کاشت پر پشت درختان بایستی اجتناب کرده و به هرس آنها دقت لازم مبذول داشت همواره جریان هوا و نفوذ اشعه‌های خورشیدی را به داخل درختان امکان‌پذیر ساخت. چون شته‌ها اکثراً در داخل زخم‌های درختان و یا در محل‌های بریده و هرس شده آنها مستقر می‌شوند لذا این قسمت‌ها نباید به حال خود رها شوند. همچنین شاخه‌های گال‌دار و یا سرشاخه‌های مورد هجوم بایستی به طور مرتب قطع شده و نابود گردند. کاشت واریته های مقاوم از جمله Northern spy و Winter majetin که تقریبا مورد هجوم شته مومی واقع نمیشوند،راه حل بسیار مناسب است.

کنترل بیولوژیک:

جمعیت شته مومی توسط شته Aphelinus moli متناوبا کنترل میشودکه از پارازیت های اختصاصی شته مومی سیب است..این شته ها معمولا سیاه و دارای سوراخ پارازیته هستند.از شکارگر ها نیز میتوان به کفشدوزک و لارو مگس های سیرفیده و مورچه های سبز اشاره کرد.این شکار گر ها میتوانند موجب نابودی کامل کولنی شوند ،اما توده پشمی باقی میماند. سن‌های شکاری از خانواده Anthoeoridae ,Nabidae نیز از شکارگرهای شته مومی سیب به شمار میروند.

کنترل شیمیایی:

نکته ای که در استفاده از سموم وجود دارد این است که شما برای استفاده از سموم باید حتما با یک متخصص گیاه پزشک مشورت کنید تا میزان دوز مصرفی و نحوه استفاده از سم برایتان توضیح داده شود. استفاده از سم بیش از حد مجاز علاوه بر گیاهسوزی و رعایت نکردن دوره کارنس سموم میتواند باعث ایجاد سرطان و آلرژی های تنفسی و پوستی و مسمومیت با مصرف میوه ها شوند.

سموم تیودان ,۵۰WPدیازینون۵۰WP ، یریمیکارب(پریمور) Df50 ، اکسی دیمتون متیل EC25 میتوانند برای کنترل شته مومی موثر واقع شوند.در مناطق گرمتر که ته ها بیتر در قسمتهای هوایی گیاه مستقر هستند میتوان از روغنهای زمستانی یا اسپری حشره کش فسفات استفاده کرد.این اسپری در تابستان باید حتما استفاده شود.

منبع : طراحان منظر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید