طبقه بندی گیاهان

نهالستان ایران زمین

 

گیاهان به سلسله گیاهان، یکی از پنج سلسله موجودات زنده تعلق دارند. گیاهان براساس ويژگي هاي مشتركي به گروه های کوچک تري طبقه بندی مي شوند. همه گیاهان در ويژگي هاي خاصي مشتركند. آنها از سلول هاي زيادي ساخته شده اند.

همچنین غذای خودشان را از طریق یک فرایند شیمیایی به نام فتوسنتز، با استفاده از آب، دی اکسید کربن و انرژی ناشي از نور خورشید توليد مي كنند. آنها به عنوان یک محصول جانبي، اكسيژن زندگي بخش را هم به هوا آزاد مي كنند.

↵ تمام موجودات زنده برای زندگی و رشد به غذا نياز دارند. گیاهان هم با استفاده از فتوسنتز غذا مي سازند. این فرایند شیمیایی مواد زايدي توليد مي كند که گیاه دفع می كند (از شرش خلاص مي شود.) مانند همه موجودات زنده، گیاه هم يك چرخه زندگی شامل رشد، تولید مثل و مرگ دارد. گياه همچنین می تواند تغییرات محیط اطرافش را شناسایی كند و به آنها پاسخ دهد.

⇐ کلروفیل

گیاهان سبزند به خاطر اين كه دارای یک رنگدانه سبز به نام کلروفیل هستند. کلروفیل مقداري از انرژی موجود در نور خورشید را به دام مي اندازد و از آن براي ساختن غذا استفاده مي كند. این فرایند فتوسنتز نامیده می شود. بيشتر گیاهان غذا را با اين روش مي سازند، اما شمار کمی هم سایر موجودات زنده را هضم مي كنند.

⇐ پنج سلسله موجودات زنده

سلسله مونرا شامل ساده ترین موجودات زنده تک سلولی است. آغازیان تك سلولي هاي پيچيده تري هستند و جلبك هاي سبز را شامل می شوند که حاوی کلروفیل هستند. کلروفیل در گیاهان هم یافت مي شوند. تصور مي شود كه قارچ ها، گیاهان و جانوران از اجداد آغازیان تکامل یافته باشند. شناخته شده ترين گونه ها در سلسله جانوران قرار دارند.

⇐ سلسله گیاهی

در داخل سلسه گیاهان، گیاهان به دو گروه اصلی تقسیم می شوند. بزرگ ترین گروه گیاهانی را شامل می شود که دانه توليد مي كنند. اینها گیاهان گلدار (نهاندانگان)، مخروطیان، ژینکوها Ginkgos و سیکید cycads (بازدانگان) هستند.

گروه دیگر گیاهان بی دانه هستند که به وسيله هاگ تکثیر مي شوند. اين گروه شامل خزه، لیورورت liverworts، دم اسب ها و سرخس ها هستند. تاكنون دانشمندان ۴۰۰,۰۰۰ گونه جداگانه از گياهان را نام گذاري كرده اند. حدود ۳۰۰,۰۰۰ گونه از اين گياهان گلدار هستند.

⇐ چرخه زندگي

به عنوان مثال زندگي گل سرخ ابتدا از يك دانه آغاز می شود که جوانه می زند و ریشه ها و ساقه اش رشد می کنند. برگ ها روی ساقه قرار می گیرند تا غذا و گل هایی را تولید کنند که بذر عمل می آورند. دانه ها پس از گرده افشانی ایجاد می شوند (زمانی که یک سلول جنسی نر، به گرده حمل می شود و یک سلول ماده را بارور می کند).

میوه ها اطراف دانه های در حال ایجاد گل سرخ رشد می کنند. پرندگان میوه ها را می خورند و دانه ها را دور از گیاه مادر پراکنده می کنند.

⇐ تنوع در مناطق گرمسیری

گیاهان در بیشتر زیستگاه های جهان از جمله تالاب ها، مراتع، جنگل ها، و مناطق قطبی یافت می شوند. غنی ترین زیستگاه های گیاهی جنگل های انبوه گرمسیری هستند. درختان بلند و پهن برگ می شوند تا به نور خورشید برسند. بسیار پایین تر از آنها، سرخس ها و خزه ها در شرایط مرطوب و گرم، به شرایط ثبات رسیده اند. همچنین گیاهان گلداری وجود دارند که اغلب به رنگ روشن هستند تا جانوران را که به گرده افشانی آنها کمک می کنند را جذب کنند.

↵ زندگی نامه: کارلوس لین اوس CAROLUS LINN `AEUS سوئدي (۱۷۰۷-۱۷۷۸
طبقه بندی لینه که طبيعت شناسي به نام لینه ابداع كرده اولین طبقه بندی علمي گیاهان و جانوران و توصيف و نامگذاري آنها است. سیستم او هنوز به عنوان پایه ای برای طبقه بندی امروزي مورد استفاده قرار مي گيرد. بخش اول طبقه بندی لینه نشان دهنده جنس (گروه) گیاه یا جانور است و بخش دوم نشان دهنده گونه هاي خاص است.

براساس مطالعه بقایای فسیل شده گياهان باستاني ما می دانیم که احتمالاً اولین گیاهان از جلبک ايجاد شده اند و در آب زندگی می كردند. خزه ها و لیورورت ها حدود ۴۷۵ میلیون سال پیش بر روی زمین ظاهر شدند. بعد هم گیاهانی که جزو باشگاه خزه ها هستند، دم اسب ها و سرخس ها، بین ۳۹۰ و ۳۵۰ ميليون سال پيش به وجود آمدند. سيکیدهاي مخروطی و مخروطیان بسیار بعدتر تکامل يافتند و گیاهان گلدار جدیدتر از همه هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید