مطالبی در رابطه با روغن ولک

نکته اول ؛
این مواد که به روغن های امولسیون شونده، ولک ۹۲، سوپر اویل و.. نیز مشهورند در حقیقت موادی از گروه هیدروکربن های آلیفاتیک هستند که از روغن پارافین با مشتقات نفتی ساخته می شوند.
توجه: روغن ولک در سمپاشی زمستانه
بمنظور کنترل انواع کنه ها، شپشک ها، شته ها، پسیل، کرم های جوانه خوار و… روی درختان میوه و آجیلی، انگور، مرکبات، سبزیجات و گیاهان گلخانه ای،محصولات زراعی و گیاهان زینتی استفاده می شود.
نکته دوم؛
روغن ولک با ایجاد لایه نازک، تمام بدن حشره را احاطه نموده و با بستن منافذ تنفسی باعث مرگ حشرات می شود. بنابراین جهت حصول نتیجه مطلوب تمامی قسمت های گیاه بایستی پوشش داده شود.
نکته سوم؛
زمان مناسب استفاده از روغن ولک زمستانه یک هفته مانده به تورم جوانه می باشد و نیز باید در دمای معمولی( یخبندان و یا زیاد گرم نباشد) سمپاشی انجام شود.
نکته چهارم؛
روغن ولک بصورت استاندارد حاوی ۸۰ درصد پارافین و ۱۸ درصد آب و ۲ درصد امولسیفایر می باشد
نکته پنجم؛
بوی پارافین تقریبا شبیه پارافین جامد ( شمع) است برخی سازندگان متاسفانه برای سودجویی بیشتر از گازوئیل جوشانده با اسیدسولفوریک اشباع شده بعنوان پارافین استفاده می کنند که بوی گازوئیل روغن ولک ناشی از این است.
برخی سازندگان از موادی بوگیر ( اسانس های خاص) استفاده می کنند که این بو از روغن ولک متصاعد نشود!
نکته ششم
بعد از رقیق نمودن و پاشش روغن ولک به درختان به سبب پارافین استاندارد بایستی روی تنه درختان مثل روغن جلا درخشنده شده و این حالت چندین روز پایداری داشته باشد. این باغات از چندین کیلومتر بخوبی قابل تشخیص هستند!
اگر بعد از پاشش نتوانید بین درختان سمپاشی شده با سمپاشی نشده فرقی قایل شوید روغن ولک بی کیفیت می باشد.
✔️توجه: روغن ولک های پایه گازوئیلی با اینکه بر عامل هدف بی تاثیرند در چندین سال موجب پیری سریع و خشک شدن درختان می شوند!
نکته هفتم
روغن ولک بصورت مایع غلیظ و به رنگ کرم کم رنگ تا پر رنگ ( بسته به نوع پارافین) می باشد. روغن ولک های بی کیفیتی که حاوی امولسیفایر مناسب نباشند در گالن ته نشین می شوند. ( مایع و جامد از هم جدا میشوند) بایستی حالتی یکدست و همزده داشته باشد.
نکته هشتم
روغن ولک قابلیت اختلاط با بسیاری از آفتکش ها را دارد ولی با قارچکش کاپتان، سموم گوگردی مثل سولفور، آبامکتین، نبایستی اختلاط شود.
درصورت نیاز اختلاط سموم حشره کش نفوذی مثل دورسبان،اتیون، و تخم کنه کش آپولو توصیه می شود.
از قارچکش ها نیز میتوان بردوفیکس و یا نوردوکس را ترکیب و مصرف نمود.
نکته نهم؛
از کاربرد دیگر روغن ولک برای تامین نیاز سرمایی درختان پسته (۳۰ تا۴۰ در هزار) است و نیز برخی قارچ ها از جمله سفیدک سطحی در انگور و نیز در برخی موارد افزایش دوره خواب درخت اگر قبل از بیدار شدن باشد مصرف شود!
هر چند که بیداری درختان اگر با بادهای گرم در بهار همراه شود این مصرف بی تاثیر است!
نکته دهم
میزان مصرف روغن ولک در باغات بین ۱٫۵ تا دو درصد می باشد. بیشتر از این مقدار تا ۴ درصد در زمستان هیچ آثار سوئی نداشته ولی باید از سمپاشی خالص روغن اجتناب کرد.
جهت تهیه محلول سمپاشی نیز ابتدا روغن را در مقداری آب ( ترجیحا ولرم) حل کرده بعد به تانکر سمپاشی که تا نصف آب دارد اضافه شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید