نکات مهمی در مورد کود دهی

در مصرف کودهای مرغی باید احتیاط لازم را بعمل آورد. کود مرغی می تواند باعث سوزندگی شدید و حتی نابودی باغ ومزرعه شود.

حتی الامکان کود مرغی مخلوط با کود گاوی با مقادیر کنترل شده استفاده شود.

نیاز کودهای فسفر و پتاس در زمینهای شنی بیشتر از زمینهای رسی می باشد.

استفاده از سولفات آمونیم و سولفات پتاسیم باعث کاهش PH خاکهای قلیایی می شود.

بایستی توجه داشت که مصرف زیاد فسفر مانع جذب عناصر آهن، روی، و منگنز یا حتی عناصر ازت و پتاس می شود.

مصرف کود سولفات پتاسیم در زمینهای شور موجب کاهش کلرور سدیم میگردد اما در خاکهایی که شور نیست از کلرور پتاسیم هم می توان استفاده نمود.

با توجه به اینکه کودهای دامی دارای مقادیر جزئی عناصر غذایی اصلی و فرعی می باشند،
بنابراین لازم است در صورت مصرف کودهای دامی، مقدار مصرف کودهای شیمیایی را کاهش داد.

استفاده بی رویه از ازت بعلت افزايش رشد سبزينه ای و برهم زدن نسبت کربن به نیتروژن(C به N) مناسب نيست. (خصوصا در آخر فصل رویشی )

کود اوره به عنوان مهمترین ترکیب ازت دار، تقریبا برای هر خاکی مناسب است. البته سولفات آمونیوم نیز برای خاکهای آهکی توصیه میشود.

فسفات سبب افزايش گل دهي مي شود و حتي يونهايي كه موجب افزايش قابليت استفاده فسفات مي شود، ميزان گل دهي را افزايش مي دهند.

پتاسيم مانند ازت و فسفر جزء عناصر پر مصرف براي گياه مي باشد.در رنگ گیری، مقاومت به امراض و آفات،تنش آبی و افزایش وزن نقش دارد.

اكثر كشاورزان در مزارع و باغات شان از كودهاي دامي پوسيده استفاده مي كنند كه حاوي پتاسيم مي باشد و از طرفي باغات در مناطق داراي بافت تقريباً نيمه سنگين به دليل تخليه اين عنصر با گذشت زمان مصرف كودهاي حاوي پتاسيم بر اساس آزمون برگ ضرورت دارد .

تنوع فرآورده های کودی در بازار و تبلیغات اغوا کننده آنها نباید باعث آشفتگی و تصمیمات عجولانه و غیر کارشناسی در کاربرد کودهای شیمیایی و حتی دامی شود.

مصرف بی رویه کودها ممکن است عوارضی از قبیل برهمکنشهای منفی، شور شدن خاک، مسمومیت خاک، آسیب به موجودات مفید خاک و …. گردد.

تاکید می شود مصرف کود بر اساس آنالیز آزمایشگاهی و نیاز واقعی با مشورت و توصیه کارشناسان مجرب منطقه وخصوصا کارشناسان جهادکشاورزی صورت گیرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید