چگونه میتوان یک درخت را وارد فاز زایشی و باردهی کرد

 

هرس :
هرس به عنوان یک راهکار است برای تقویت قسمتهای زایشی درخت و حذف شاخه‌های ضعیف و اضافی .

حلقه برداری :
بوسیله یک چاقوی تیز، یک حلقه کامل در پوست درخت ایجاد می کنیم درحقیقت این روش را تیغ زنی نیز میگویند با این روش شیره پرورده که در آوندهای آبکش در جریان است(پوست درخت) مسیر شیره پرورده به ریشه ها قطع شده و در نتیجه رشد درخت متوقف خواهد شد. (این روش یک کار تخصصی است که باید توسط یک استاد مجرب و متخصص انجام گیرد و انجام حلقه برداری توسط افراد مبتدی و ناشی میتواند به خشک شدن کامل درخت منتهی شود) .

حلقه برداری و جدا کردن پوست درخت :
همان روش حلقه برداری است بدین صورت که ۲ حلقه به فاصله ۱-۲ سانتی متری از هم می زنیم بعد پوست را از تنه جدا می کنیم و وارون می کنیم و دوباره در جای خودش قرار می دهیم این عمل جریان شیره پرورده به ریشه درخت را میگیرد.

هرس ریشه :
در این روش بوسیله خیش تراکتور در محل سایه اندازی درختان اقدام به شخم عمیق و هرس ریشه می کنند تا ریشه‌زایی درختان کم شده و نتیجتا اندامهای هوایی درخت رشد کمتری داشته باشند.

کاهش دور آبیاری :
این امر سبب تشنگی نسبی درخت شده و رشد رویشی درخت را کاهش میدهد.

استفاده کمتر از کود‌های ازته :
ازین نظر که مصرف کودهای ازته (سولفات آمونیوم، اوره، آمونیاک ) سبب رشد رویشی درخت میشوند که این خود علتی ست برای کاهش باروری محصول .

استفاده از کودهای فسفاته و پتاسه :
جهت کاهش رشد رویشی و وادار کردن درخت جهت ورود به مرحله زایشی (به عبارتی افزاینده گلدهی) .

سربرداری شاخه‌ها :
یعنی حذف جوانه انتهایی شاخه در حال رشد (شاخه سبز) که البته بعد از دو یا سه جوانه رویشی باشد تا بتواند سال بعد رشد رویشی خود را به علاوه باردهی داشته باشد.

هورمون تراپی :
هورمون اکسین و جیبرلین باعث افزایش رشد رویشی شده ولی هورمون سایتوکنین در سلول های مریستمی انتهایی باعث رشد زایشی خواهد بود، پس استفاده از هورمون سایتوکنین توصیه می‌شود، البته تحت نظارت یک گیاهپزشک متخصص .

استفاده از کودهای فروت ست :
روی (Zn)، بور (B) .

بالا بردن نسبت کربن آلی خاک به ازت :
با استفاده از کودهای حیوانی و نتیجتاً باعث افزایش باردهی درخت میشود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید