کاشت زعفران در منزل

پیاز زعفران در برابر سرما مقاومت دارد و در مناطق معتدل مثل تهران نیز می‌شود پیاز آن را کاشت. پنج تا شش سال احتیاج به جابه جایی ندارد. پیاز زعفران گل‌هایش در اوایل آبانماه قبل از محصول دهی و اوایل آذرماه پایان محصول دهی می‌روید.
این محصول زیبا مقوی و نشاط آور می‌باشد خاک رس و ماسه به اندازه مساوی و کودحیوانی همراه نیاز دارد.
زمان کاشت اوایل خرداد تا اواسط مهرماه است مقداری پیاز زعفران راشرکت پدیده کشاورزتهیه کنید.
این مقدار را در تعدادی گلدان سفالی بزرگ و داخل هر گلدان پنج قسمت و هر قسمت پنج پیاز در چاله‌هایی به عمق ده سانتی متری می‌توان کاشت وتنها بایک آبیاری آنهم درهفته دوم مهرماه کافیست معمولاتا بهار آب باران و برف برای آن کفایت میکند.
اوایل بهار روبه زردی و خواب آن شروع می‌شود.
زمان رشد آن پاییز و زمستان و اوایل بهار است. خانواده‌ها در مناطق معتدله و نیمه گرمسیر نیزمی‌توانند در شهر‌ها و روستا در باغچه یا درگلدان‌های سفالی در اطراف حیاط و یا در گلدان‌های سفالی در سطح پشت بام و تراس یا بالکن روباز به طریقه ذکر شده نسبت به کاشت اقدام نمایند. این ایده یا بهتر بگویم تجربه، می‌توان گفت از نظر کارآفرینی می‌تواند مفید واقع شود و درآمدزا باشد و مورد مصرف خانواده نیز قرار بگیرد.

روش علمی:

گلدانی را انتخاب کنید که منفذی برای خروج آبهای اضافه داشته باشد، کف گلدان سنگریزه بریزید و بقیه حجم گلدان را خاک سبک اضافه کنید، چند پیاز زعفران را در کنار یکدیگر بکارید و گلدان را به  محل کم نور و خنک منتقل کنید. وقتی جوانه‌ها رشد کردند، گلدان را به قسمت دیگری از خانه که نور کافی داشته و گرم باشد منتقل کنید. از آن به بعد بتدریج گیاهانی که کاشته‌اید رشد می‌کنند، هر قدر نور و گرما بیشتر باشد سرعت رشد جوانه‌ها بیشتر خواهد بود.

آبیاری:

به آب زیاد احتیاج نداردونهایتا بادودفعه آب درتاریخ های دهم مهرماه و اوایل فروردین کافیست.

خاک:

کودپوسیده گاوی ویاحتی ورمی کمپوست، ماسه و خاک باغچه را با هم مخلوط کنید، دراین ترکیب بهتر است از ماسه بیشتری
استفاده شود.

کود:

موقعی که عمر گل‌هایش به پایان رسید هر هفته با کودهای تقویتی آن را تقویت کنید، کودهای تخصصی به صورت محلول پاشی و از طریق آبیاری. زمانی که برگ‌هایش خشک شد دیگر به آن کود ندهید.

تکثیر:

هرچند سال یک بار پیاز‌ها را از خاک خارج نموده و با جدا نمودن و کاشت مجدد پیازچه‌ها تکثیرش کنید. هرپیازچه معمولا ۲۵-۳۰برابر پیازچه تولیدمیکندکه میتواندمنبع درآمد خوبی باشد!

مراقبتهای لازم:

نور: آفتابدوست است و دوستدار نور کامل می‌باشد.
گرما: دوستدارگرمای متوسط است، گرما به باز شدن
شکوفه‌هایش دراواخرمهرواوایل آبان کمک شایانی می‌کند…

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید