کنترل مکانیکی،فیزیکی و زراعی

کنترل مکانیکی:شامل جمع آوری حشرات،شاخه ها و گیاهان آلوده و آفت زده
کنترل فیزیکی: شامل استفاده از حرارت خشک و برودت(سرمادهی)برای کنترل آفات مختلف
رعایت بهداشت باغ: انجام برخی عملیات مکانیکی و زراعی به منظور تامین بهداشت باغ که می تواند به نحو مطلوبی در پایین آوردن جمعیت آفات به زیر سطح زیان اقتصادی موثر قرار گیرد.در زیر به تعدادی از این کارها اشاره می شود:
هرس،جمع آوری و سوزاندن شاخه های آفت زده و خشک داخل و حاشیه باغ(چپرها)که در واقع بعنوان کانونی برای انتشار آفت به سایر نقاط باغ محسوب می شود.
جمع آوری،دفع و سوزانیدن برگها و میوه های آلوده که در سطح باغ ریخته شده اند.
کندن و از بین بردن علفهای هرز پای درختان که پناهگاهی برای برخی از آفات بشمار می آیند.
بیل کاری پای درختان به منظور از بین بردن پناهگاه حشراتی که در داخل خاک زمستان گذرانی می کنند.مانند کرم سفید ریشه،زنبور گوجه و مگس گیلاس و…
در مناطقی که احتمال خسارت جوندگان نظیر خرگوش و غیره وجود دارد قبل از باریدن برف تنه درختان را با گونی یا کلش بسته و یا با سموم دور کننده(رابی تکس)آغشته کرد تا از گزند جوندگان حفاظت شود.برای پیشگیری و کنترل زمستانه آفت ها،درختان میوه را با روغن ولک به نسبت ۳-۲ درصد در آخر فصل زمستان و قبل از تورم جوانه ها سمپاشی کرد.

 

کنترل بیولوژیکی

کنترل بیولوژیکی یعنی استفاده از دشمنان طبیعی برای از بین بردن آفت و بیماریها و علفهای هرز. حشرات و کنه ها در محیط های زراعی و غیر زراعی دشمنان طبیعی فراوانی دارند که حاصل رقابت و دشمنی بین آنها ،تغییرات قابل توجهی در کاهش یا افزایش انبوهی آنها پدید می آورد. اگر این عوامل و دشمنان طبیعی در طبیعت وجود نداشت جمعیت حشرات بطور سرسام آوری افزایش می یافت. دشمنان طبیعی آفات بسته به نوع فعالیت و رژیم غذایی شان به ۲ گروه حشرات شکارگر و حشرات پارازیت(انگل) تقسیم می شوند.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید