۱۰ قانون طلایی آبیاری:

قانون ۱ : مرطوب نگه داشتن خاک بیشتر گیاهان به رطوبت دائمی نیاز دارند. با این حال، خشک شدن خاک کمی قبل از آبیاری باعث رشد بهتر ریشه گیاهان می شود.
قانون ۲: آبیاری به ندرت اما به طور کامل ، برای بستر گل ها معمولا یک تا دو جلسه در هفته آبیاری معمولا کافی است .به جای کم آب دادن ، بهتر است آب به ندرت و با مقدار زیاد داده شود .
قانون ۳: آبیاری هنگام عصر و یا در صبح زود، در این زمان آب کمتر تبخیر شده و گیاهان می توانند تا قبل از فرا رسیدن گرمای روز بعد آب کافی برای خود ذخیره کنند.
قانون ۴: برگ ها را خشک نگه دارید. برگ های خیس تبدیل به برگ های بیمار می شوند. مرطوب نگه داشتن برگ ها در طول شب باعث قالب شدن بیماری های برگ می گردد. برگی که در مقابل نورمستقیم خورشید مرطوب شود علائم سوختگی در آن دیده می شود .(سوخته شدن به دلیل اثر شیشه ای از قطرات آب )
قانون ۵ : به مقدار کافی و صحیح آبیاری کنید. آبیاری مناسب و مورد نیاز گیاه بدان معنی است که آب به اندازه کافی باید به ریشه برسد. به عنوان مثال، زمانی که یک پوشش مالچ از خاک و آبیاری بیش از حد کمی وجود دارد مقادیر آب خیلی کم اغلب تنها چند سانتی متری بالای خاک را پوشش می دهد. آبیاری مورد نیاز مناسب بدان معنی است که بستر خاک گیاهان زراعی تا قبل از رسیدن و برداشت محصول به طور منظم مرطوب نگه داشته شود.( مثال: آبیاری منظم باعث تشکیل ریشه و بنه در گیاهانی مثل هویج، سیب زمینی ، برگ در ریحان ،سر در گل کلم، کاهو ، پوسته در لوبیا یا میوه در گوجه فرنگی می شود .
قانون ۶ : آبیاری به مقدار کم ولی در دفعات بیشتر برای اینکه آب به خوبی به بستر خاک نفوذ کند نیاز به زمان دارد ،بهتر است که آبیاری در چند قسمت انجام شود و یکباره آب گران بها به مقدار زیاد در بستر خاک رها نشود .
قانون ۷ : توزیع هدفمند آب، آبیاری تنها در یک نقطه از ریشه منجر به رشد یک طرفه ریشه و نرسیدن مواد غذایی کافی به سایر قسمت ها می شود .بنابراین، همیشه آب در اطراف گیاه و کل منظقه ریشه توزیع شود .
قانون ۸ :صرفه جویی در مصرف آب، آب به اندازه لازم است و تا آنجا كه ممكن است با سيستم آبياري خودكار و با حسگر رطوبت در بسترآبیاری انجام شود .
قانون ۹ : اجتناب از غرقاب کردن ، غرقاب کردن مانع تنفس ریشه شده، سلول های ریشه بدون اکسیژن غرق خواهند شد و در نهایت گیاه تلف خواهد شد .
قانون ۱۰ : استفاده از خاک باکیفیت، خاک غنی از خاک رس، در خاک های رسی سرشار از مواد معدنی ماندگاری آب بهتر است .در تابستان مرطوب و در زمستان، اطمینان از زهکشی آب برای جلوگیری از غرقاب شدن لازم است .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید