نهال بادام

ارقام نهال بادام . . .

درختان بادام با قدی کوتاه، کوچک و متراکم هستند. آن‌ها حدود ۳۷.۵ تا ۷۵ سانتی‌متر ارتفاع دارند. بادام‌ها داخلِ میوه‌هایِ کوچکی که شبیه به هسته هلو هستند رشد می‌کنند. اگر چه این پوسته‌های چرم مانند که دور دانه خوراکی بادام را گرفته‌اند از نظر تکنیکی، میوه به حساب می‌آیند، اما از نظر مردم پوسته دانه هستند و خوراکی نیز نیستند.
اگر می‌خواهید بادام‌های خوشمزه خوراکی را از درختت‌ان برداشت کنید، باید بادام شیرین بکارید و نه بادام تلخ. این دو نوع از بادام درختانی کاملاً متفاوت دارند. بادام‌های تلخ در خود سیانید دارند و تلخ هستند، بنابراین شما باید از پرورش این درخت‌ها خودداری کنید. هم‌چنین انواعی دیگر از درخت‌های بادام، تنها به خاطرِ ظاهر زیبای شکوفه‌های‌شان پرورش داده می‌شوند و اصلاً میوه‌ای تولید نمی‌کنند. بنابراین قبل از اینکه نهال بادام‌تان را خریداری کنید، در مورد نوعِ مورد نظر پرس‌و ‌و و تحقیق کنید.
حتی درخت‌های بادام‌های خوراکی هم زمانی که به شکوفه می‌نشینند، بسیار زیبا و دوست داشتنی هستند. این درختان مانند درخت مغز‌های دیگر (مانند گردو)، حیاط یا باغ‌تان را کثیف نمی‌کنند.
درخت بادام در اصل از خاورمیانه آمده و در آب و هوای سرد رشد نمی‌کند.

بادام

نهال بادام

 

کاشت درخت بادام
شما می‌توانید برای کاشت درخت بادام، نهال آماده آن را از مغازه‌های گل‌فروشی تهیه کرده یا دانه تازه و فرآوری نشده آن را در خاک بکارید. مکانی که برای کاشت انتخاب می‌کنید، باید بسیار نورگیر و آفتابی باشد، به طوری که امکان جمع شدن آب در اطراف ریشه‌های درخت‌تان وجود نداشته باشد.
ابتدا مکانی که می‌خواهید در آنجا دانه‌تان را بکارید، شخم بزنید تا خاک زیر دانه‌تان نرم و سبک باشد. سپس دانه را در عمق ۲.۵ تا ۵ سانتی‌متر زیر خاک کاشته و روی آن را بپوشانید. بهتر است که این کار را در پاییز انجام دهید تا دانه‌تان زمستان را به سلامت از سر گذرانده و در بهار جوانه بزند. مکان کاشت دانه یا دانه‌های بادام را با صفحه سنگین مشبک محافظ بپوشانید تا از جویده شدن دانه‌های‌تان توسط حیوانات جلوگیری کنید.
شما هم‌چنین می‌توانید به جای کاشت دانه، نهال آماده بادام را خریداری کرده و در باغ یا باغچه‌تان بکارید. برای کاشت نهال حفره‌ای را در زمین ایجاد کنید که بزرگ‌تر از گلوله ریشه‌ نهال‌تان باشد. همچنین کل خاک را از قبل، شخم بزنید تا خاک زیر ریشه‌های نهال‌تان سفت نباشد. می‌توانید هنگام شخم زدن کمی ماسه به خاک‌تان اضافه کنید تا زهکشی آن را افزایش دهید. نهال‌تان را در‌‌ همان عمقی در خاک بکارید، که هنگامی که آن را خریداری نمودید کاشته شده بود.
برخی از انواع بادام خودلقاحی نمی‌کنند و بنابراین نیاز است که چند نهال خریداری کنید تا درخت‌تان میوه بدهد. قبل از خریداری نهال این مسأله را با فروشنده چک کنید تا از گرفتن نهالی که به تنهایی میوه نمی‌دهد، اجتناب کنید یا چند نهال بخرید. اگر می‌خواهید چند نهال را در باغ یا باغچه بکارید باید میان هر کدام از آنها ۶ تا ۹ متر فاصله بدهید.

مراقبت از درخت
در طول سال اول سخاوتمندانه به نهال‌تان آب بدهید. به گونه‌ای که در طول تابستان هفته‌ای یک‌بار آن را غرق آب کنید. در بهار نیز می‌توانید به نهال‌تان تقویت کننده استاندارد بدهید.
هرازگاهی نهال‌تان را از نظر وجود آفاتی مانند شته‌ها یا حشرات جونده برگ، مانند کرم‌ها بررسی کنید. شما می‌توانید در صورت لزوم با صابون‌های حشره‌کش استاندارد، آفات را مهار کنید. بادام شکوفه‌های بسیار شیرینی را در فصل بهار تولید می‌کند تا زنبور‌ها را برای گرده‌افشانی به سوی خود جذب کند. بنابراین اگر زنبور‌های زیادی در اطراف درخت‌تان هستند نگران نشوید؛ این‌‌ همان چیزی است که شما و گیاه‌تان می‌خواهید اتفاق بیافتد.
یک عفونت قارچی وجود دارد که ممکن است درخت بادام را درگیر کند. اگر گیاه‌تان به این قارچ مبتلا شود، برگ‌های گیاه‌تان قهوه‌ای شده و به سمت بالا فر می‌خورند. اگر چنین اتفاقی برای درخت شما افتاد، فوراً برگ‌های آلوده را بکنید و دور بریزید. سوزاندن این برگ‌ها نیز فکر خوبی است، بدین ترتیب قارچ‌ها نمی‌توانند گسترش پیدا کنند. هر برگ آلوده افتاده در اطراف گیاه‌تان را نیز با چنگک جمع‌آوری کنید. اگر نتوانستید عفونت قارچی را کنترل کنید، ممکن است مجبور باشید درخت‌تان را با اسپری بوراکس اسپری کنید (یک درمان رایج ضد قارچ برای درختان میوه و درختان مغز‌ها).
درخت بادام از هرس کردن به طور مختصر و مرتب سود می‌برد، اما این مسأله‌ای است که انجام نادرست آن خطراتی را در پی دارد. هرس نامناسب می‌تواند این درختان را بکشد. بنابراین بهتر است از یک متخصص بخواهید این کار را انجام دهد و در صورتی که می‌خواهید این کار را در آینده خودتان انجام دهید، دفعه اول در حالی که او این کار را می‌کند، آموزش ببینید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید