بهترین زمان هرس درختان گردو و گیلاس

بهترین زمان هرس درختان گردو

با توجه به اينكه درخت گردو درختي حجيم و گسترده است، اگر به حال خود رها شود پس از چند سال تبديل به درختي با شاخ و برگ متراكم و درهم مي شود هرس درختان گردو از اهميت بسزايي برخوردار مي باشد.

چگونگی هرس درخت گردو

بطور كلي هرس گردو شامل حذف شـاخه هـاي خـشك شـده و خسارت ديده و بيمار و همچنين شاخه هاي با زاويه حاده كه مانع رسيدن نور و هوا مي شوند، مي گـردد. هرس درختان گردو در مناطق سرد معمولا از اسفند تا فروردين انجام مي گيرد. بطور كلي در هرس گردو ۵ – ۳ شاخه اصلي بعنوان بازو و با زواياي باز انتخاب مي شوند كه ايـن شـاخه ها بايستي حداقل ۳۰ سانتي متر از همديگر فاصله داشته و در جهات مختلف قرار داشته باشـند براي هـرس درختـان جـوان گـردو نياز به شناخت نوع عادت باردهي ارقام و نحوه رشد مي باشد. ارقام با باردهي انتهايي به شكل جامي كلاسيك و ارقام با باردهي جانبي به شكل محور تغيير شكل يافته هرس مي شوند

انواع هرس گردو

هرس فرم

در سالهای اولیه ی رشد نهال صورت می گیرد بدین صورت است که از فاصله ۵/ ۱متری نهال سر برداری می شود و محل بریدگی با چسب باغبانی پوشانده می شود. که این امر باعث رشد شاخه های جانبی درخت گردو می شود. در سالهای بعد نیز تعداد شاخه ها کمتر شده و بقیه شاخه ها از روی تنه حذف می شوند. با این روش هرس کردن که تدریجی ودر سالهای اولیه رشد درخت صورت می گیرد فرم اصلی درخت شکل می گیرد.

هرس باردهی

این نوع هرس معمولاً در اواخر زمستان و گاهی در تابستان هم انجام می شود.

مراحل هرس باردهی درخت گردو

هرس درخت گردو شامل :

حذف شاخه های مزاحم خشک وناجور میباشد وباید سعی نمود که حتما محل بریدگی با چسب باغبانی پوشانده شودمنظور از هرس حذف کامل شاخه ها ی زیادی ونرکها یا آن قسمتهایی است که مانع تابش نور خورشید به داخل تاج درخت میشود.با دقت در انجام هرس میتوان سلامت درختان را به نحو مطلوب تامین کرد واز نامرغوب شدن گردوها جلوگیری کرد.این هرس را میتوان هر سال یکبار انجام داد.

هرس درخت گردو کهن سال بیشتر از ۳۰ سال

نمونه دیگر از هرس، هرس کردن درختان کهن سال گردو که بیشتر از ۳۰ سال سن دارند می باشد. که به منظور جوان کردن درخت شاخه های پیر و درهم را هرس کرده و با این کار شاخه های جوان میوه دهی زیادتری خواهند داشت.

 

 

بهترین زمان هرس درخت گیلاس

زمان هرس درخت گيلاس مهم و قابل توجه و از اواسط بهار تا اوايل تابستان مي باشد. شاخه هاي روييده شده در همان سال هرس مي شوند و شاخه هاي سالهاي قبل قابليت توليد شاخه جانبي را از دست مي دهند. قطع شاخه هاي جديد از بالاي برگ پنجم يا چهارم زير شاخه اجرا مي گردد طول شاخه اي كه هرس مي شود حتما بايستي از ۲۰ سانتي متر بيشتر باشد. اين شاخه ها ممكن است جانبي يا از راس شاخه هاي اصلي روئيده شده باشند.

هرس باردهی

گاهي بعلت نمو فوق العاده درخت ممكن است در سال ۲ مرتبه شاخه ای يا درختی هرس شود واين نوع هرس، هرس باردهي مي باشد. شرط هرس اين است كه طول شاخه بيشتر از ۲۰ سانتي متر باشد .

درسال اول كاشت و سربرداري (طول ساقه حدود يك و نيم متر) چهار تا شش شاخه بفواصل معين نگهداري مي شود و شاخه هاي اصلي مي باشند، ابتداي سال بعد يك سوم طول شاخه ها از بالاي جوانه اي كه در زير شاخه و سمت بيرون درخت قرار گرفته سر برداري مي گردد. جوانه اي كه از بالاي آن سر برداري شده به شاخه مبدل و نمو مي نمايد. وقتي طول شاخه جديد به بيش از ۲۰ سانتي متر رسيد از بالاي برگ پنجم يا چهارم كه در زير شاخه و سمت بيرون درخت قرار دارد قطع مي گردد، چهار يا پنج شاخه جديد بوجود مي آيد كه ۲ يا ۳ عدد آنها كه مناسبتر باشند نگهداري مي شوند هيچ شاخه از درخت گيلاس از بيخ و بن حذف نمي گردد. در چنين وضعي از بالاي محل چين خوردگي (استيپولر) حدود ۲ سانتي متر بالاتر از بيخ و بن قطع مي گردد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید