حلقه برداری انگور

 

 

عبارتست از برداشتن یک لایه پوست درخت و یا زخم کردن ان باعث بالابردن باردهی و کیفیت انگور میشود.قطر این لایه حدود ۲ میلیمتر و کلفتی ان به ضخامت پوست بدون صدمه زدن به چوب میباشد.حلقه برداری بر روی شاخه نازکتر به علت تاخیر در ترمیم زخم و مشکل بودن عمل توصیه نمیشود.اثر حلقه برداری بر روی تنه در تمام گیاه ظاهر میشود اما اگر بر روی بازو انجام شود فقط همان بازو تحت تاثیر قرار میگیرد.

در حلقه برداری پوست تنه باید به طور کامل برداشته شود به طوری که رابطه پوست بالا با پایین به طور کامل قطع شود.اثر انی حلقه برداری این است که مانع جریان شیره پرورده از پایین به بالا میشود. مواد خامی که توسط ریشه جذب میشود و از طریق اوند چوبی بالا میرود در برگ به شیره پرورده تبدیل شده و در مسیر برگشت که از طریق اوند ابکش صورت میگیرد به مانع برخورد کرده و در بالای محل زخم انباشته میشود.در اثر این فرایند قند و هورمون های گیاهی ونشاسته بیشتری به قسمت بالای زخم میرسد.

زخم را به گونه ای باید ایجاد کرد تا سریع التیام پذیرد یعنی قطر حلقه نباید زیادتر از ۲تا۳ میلمتر باشد در غیر اینصورت مدت زیادی برای بهبودی زخم لازم است و ممکن است درخت ضعیف یا خشک شود.به طور معمول ۱یا ۲ماه بعد زخم توسط لایه زاینده التیام پذیرد.

هدف حلقه برداری

بالا بردن درصد به میوه نشستن گیاه به عبارتی جلوگیری از ریزش گل:زمان انجام چند روز پیش از ظهور گلها یا پس از دوران گلدهی.پس از انکه ریزش طبیعی شروع شد اثری ندارد.

بزرگ شدن جبه:زمان انجام باید با بزرگ شدن حبه ها همزمان باشد این زمان نمی پس از ریزش طبیعی گلهاست.

تسریع در رسیدن میوه:در اوایل دوره رسیدن حبه ها یعنی هنگامی که انباشت مواد قندی اغاز شده است.

 

اشکال مختلف حلقه برداری

تکه‎برداری
یعنی با نوک چاقوي پيوند، تکه کوچکي از پوست شاخه، در زير يک يا چند جوانه برداشته شود.

شکاف زنی
یعنی شکاف‎هاي کوتاه و موازي در زير جوانه به وسیله چاقوي پيوند ایجاد شود.

حلقه‎زنی
یعنی به کمک چاقوی تیز يا اره دندانه‎ريز، شکافي سراسري به شکل دايره بدون حذف قسمتي از آن، در پوست قاعده شاخه يا تنه ایجاد شود. به این روش تیغ زنی هم گفته می‎شود. با این کار مسیر شیره پرورده به ریشه که در آوندهای آبکش در جریان است (پوست درخت)، قطع شده و در نتیجه رشد درخت متوقف خواهد شد.

طوقه‎برداری
یعنی نواري دورتادور ساقه يا تنه به عرض پنج ميلي‎متر حذف شود یا با استفاده از سیم، حلقه‌ای به دور ساقه برای مدت ۶ ماه بسته شود.
این دو روش نسبت به روش شکاف زنی كارآيی بیشتری دارند.
درختان بالغ و قوی به حلقه‌زنی يا طوقه‌برداری واكنش خوبی نشان می‌دهند؛ اما درختان بسيار جوان پاسخ خوبی به اين عمل نمی‌دهند.

پوست واژگونی
یا معکوس کردن پوست: براي تقویت شاخه و درشت شدن میوه‌هاي آن می‌توان نوار باریکی به عرض حداکثر نیم سانتی‌متر به‌صورت حلقه از پوست شاخه حامل میوه را بریده و جدا نمود. به‌منظور ترمیم سریع‌تر محل برش می‌توانید پوست برداشته شده را به‌صورت واژگون در همان محل مجددا قرار دهید. عمق برش نباید از حد پوست تجاوز کند. در اثرعمل حلقه‌زنی، آوندهاي آبکش قطع‌شده و در نتیجه شیره پرورده نمی‌تواند از شاخه خارج شود و تماما به‌مصرف میوه‌هاي همان شاخه می‌رسد.
استفاده از هر يک از اين روش‎ها بستگي به شدت ضعف يا قوت گياه دارد که در تمامي آن‎ها گياه بي‎درنگ آغاز به توليد بافت پينه‎اي و ترميم قسمت قطع شده مي‎کند و پس از مدتي، که در طي آن گياه فرصت کافي براي توليد سرآغازه‎های گل در جوانه پيدا کرده، به حالت عادي برمي‎گردد.در شرايط معمولي، زمان لازم براي اين نوع هرس، درمورد شکاف‎زني و حلقه‎زني ۴-۲ هفته و در مورد طوقه‎برداري و       پوست‎واژگوني ۳-۲ ماه مي‎باشد. در روش طوقه‌برداري بايد دقت شود که عرض نوار برداشت‎شده از حداکثر پنج ميلي‎متر تجاوز نکند، چون در غير اين‎صورت ممکن است درخت قادر به ترميم قسمت حذف شده نگردد و شاخساره آن خشک شود. صورت اخير همان حالتي است که معمولا در نواحي سردسير در اثر حمله زمستانه جوندگان و از بين رفتن پوست درخت به‎وجود مي‎آيد و غالبا منجر به خشک شدن درخت مي‎گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید